Pazar , Aralık 9 2018
SPONSORLU BAĞLANTILAR
Youtube'dan para kazanmak için ne yapılmalı?

Youtube’dan Para Kazanma Nasıl Olur, Ne Kadar Kazanılır?

Youtube’dan nasıl para kazanılır? merak edenler için hazırladığım kılavuz niteliğindeki bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Para! hayatımızı şekillendiren, varlığı güç yokluğu ise sıkıntılı olan bir yaşam aracı. Var olduğunda hepimizin yüzü gülüyor ama yokluğunda da adeta dünyanın sonu gelmiş gibi hissettiriyor. Peki para kazanma yolları neler?

Günümüzde para kazanmak için çok çeşitli yol ve yöntem bulunuyor. Bunlardan en çok tercih edileni ise internetten para kazanma yolları. Başta ”web sitesi açmak” olmak üzere online dünyada ekstra kazanç elde etmek için pek çok ek iş bulmak mümkün. Ancak benim anlatacağım konu ”Youtube’dan para kazanmak” isteyen değerli okuyucularımı ilgilendiriyor.

Aslında Youtube’da para kazanan kişiler bu işe ilk olarak ‘hobi’ amacıyla başlıyor. Kısa süre içerisinde binlerce takipçiye ulaştıklarında ise ciddi paralar kazanabiliyorlar. Son zamanlarda pek çok kişi de bu yolla para kazanmanın derdine düştü. Bende bu konu hakkında sizleri bilgilendirmek istedim.

Hepinizin bildiği üzere internet dünyasındaki gelişmeler, insanlar için sınırsız para kazanma yollarının doğmasına zemin hazırlıyor. Editörlük yaparak para kazanmak, internetten satış yaparak, blog yazarlığı yaparak ve özel online dersler vererek ekstra kazanç elde etmek gibi… Apayrı olan bu dünyanın içine girildiğinde sayısız seçenek karşımıza çıkıyor.

Youtube’da video yayınlanarak para kazananlar da internetten ek gelir elde edenler arasında. Peki, youtube’dan nasıl para kazanılır? Bu yöntemle herkes kazanç sağlayabilir mi? Youtube’a kaç tane video yüklenirse para kazanmaya başlanır? Gelin, şimdi bu soruların yanıtlarına bir göz atalım.

Youtube’da kanal açarak para kazanmak için izlenecek yöntemler neler?

YOUTUBE’DAN PARA KAZANMAK İÇİN İZLENECEK YOLLAR NELER?

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var. Youtube’dan para kazanmak öyle dışarıdan göründüğü gibi kolay bir iş değildir. Yani, bu işi herkes kafasına göre yaparak para kazanamıyor. Bunun için pek çok kritere dikkat etmeniz ve kurallara uymanız gerekiyor. Örneğin ilk olarak hangi alanda videolar çekeceğinize karar vermelisiniz. Yani Youtube’a hangi videoları yükleyeceksiniz? Hangi alanlarda uzmansınız? Videolarınız özgün mü olarak yoksa özgün olmayan videolar yükleyerek mi para kazanmak istiyorsunuz?

Youtube’a yükleyeceğiniz videoları kendiniz çekmeyecekseniz, başkalarının çektiği videolarda telif hakkı olup olmadığına dikkat etmeniz şart. Zira Google’ın para kazandıran reklam platformu ‘Google Adsense‘ videolarınızı telif hakları nedeniyle kısıtlayabilir hatta hesabınızı süresiz olarak kapatabilir. Eğer burasını anlamadıysanız daha açık bir şekilde anlatmaya çalışayım.

Bu devasa platformdan para kazanmak istiyorsanız ilk olarak bir Youtube üyeliği oluşturmanız gerekiyor. Ardından çektiğiniz videoları Youtube’a yükleyerek, bu videoya yönlendirilen reklamlardan para kazanmak için sabırla bekliyorsunuz. Elbette, Google Adsense video üzerinde reklam yayınlamayı uygun görürse!

Videolar konusunda dikkat edilmesi gereken şey ise video uzunluğunun 30 saniyeden kısa olmaması. Google Adsense, bu süreden daha kısa olan videolarda reklam gösterimi yapmıyor. Bu işi yapacaksanız size tavsiyem izleyenleri sıkmayacak bir zaman aralığında çekim yapmanız. Yani 10 – 15 dakikalık videolar çekebilirsiniz. Bunların yanı sıra Youtube hesabınızın kapatılmaması için telif haklarını ihlal eden şiddet veya porno içerikleri, yasa dışı bilgiler veren, kullanıcılardan şikayet alabilecek videolardan kaçınmanız gerekir. Eğer bu tür videolar yüklerseniz, hem hesabınızdan olursunuz hem de geçen sürede kazandığınız tüm parayı kaydebersiniz.

Youtube’dan para kazanmak için dikkat edilmesi gereken kurallar bunlardır. Gelin, diğer detaylara bir göz atalım;

Youtube’dan ekstra kazanç elde etmek istiyorsunuz; fakat ne tür videolar çekeceğinizi bilmiyorsunuz. Her şeyden önce bu konuda net olmalı, nasıl videolar hazırlamak istediğinize karar vermelisiniz. Mesela, uzman olduğunuz bir alan var mı? Örneğin; yemek yapmak, gitar çalmak, şarkı söylemek, teknolojik ürünler ya da makyaj yapmak gibi…

İlk etapta önceliğiniz bu nasıl videolar üreteceğinize karar vermek olmalı. Bazı kişiler bu bağlamda farklı alanlardaki konulara göre video yayınlıyor. Bunun doğru bir yayın politikası olduğunu söylemek zor. Eğer belirli bir izleyici kitlesini youtube kanalınıza çekebilirseniz, Google Adsense reklamları da o kadar etkili olacaktır. Bu sayede de daha çok para kazanma imkanı bulacaksınız.

Youtube milyoneri PewDiePie çektiği videolar sayesinde ayda 1 milyon dolardan fazla para kazanıyor.

YOUTUBE’DAN KİMLER PARA KAZANABİLİR?

Bunun için herhangi bir kural olmadığı gibi bu işin eğitiminin de olmadığını söyleyeyim. Mesela, PewDiePie isimli Youtuber, yayınladığı videolar sayesinde milyoner oldu. Kaç yaşında olursa olsun gencinden yaşlısına herkes youtube’dan para kazanarak zengin olabiliyor. Burada yapılması gereken tek şey, insanların hoşuna gidecek ve onların bu videoları izlemesini sağlayacak içerikler üretmek.

Youtube’dan ciddi miktarlarda para kazanmak istiyorsanız, kanalınızı güncel tutmanız oldukça önemli. Yani hemen her gün video yüklemeli ve bu videoları da özgün olacak şekilde çekmelisiniz. Sonuç olarak, bu iş ile hiç alakası olmayan kişiler bile istediklerinde Youtube’dan para kazanma fırsatı bulabiliyorlar. Yeter ki araştırın, öğrenin ve yaratıcı olun.

Youtube’dan para kazanmak istiyorsanız; özgün ve kaliteli içerikler üretmeniz gerekiyor.

YOUTUBE’DAN NE KADAR PARA KAZANILIR?

Aslında bu sorunun yanıtını verirken kesin bir rakam belirtmek zor. Youtube’dan ayda 500 TL kazanan da var, 1 milyon dolar kazanan da! Youtube abone sayısı ne kadar fazla ise ne kadar özgün ve kaliteli video üretirseniz o kadar fazla para kazanabilirsiniz. Örneğin; Youtube milyoneri olan Jordan Maron, Minecraft adlı oyun sayesinde her ay on binlerce dolar para kazanıyor. Tabii bunu yaparken yazımda belirttiğim şartlara ve kurallara dikkat etmeniz hayati önem taşıyor.

Youtube’dan kazanç elde etmek tamamen sizin bu işi ne kadar ciddi yapıp yapmayacağınız ile alakalı. Yani sürekli özgün, kaliteli ve güncel videolar üretirseniz ancak o zaman para kazanmaya başlayabilirsiniz. Kısaca, Youtube’dan kazandığı parayı okul harçlığı yapan da var, hayatını lüks içinde sürdüren de! Bunlardan hangisi olmak istediğinize karar vermesi gereken de sizlersiniz. Çünkü, Youtube’dan para kazanan insanların sayısı her geçen gün artıyor ve bu alandaki rekabet daha da kızışıyor. Siz de daha fazla gecikmeden Youtube videoları ile para kazanma fırsatını hemen yakalayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İnternet Sitesi Kurarak Para Kazanmak Nasıl Oluyor? başlıklı makalemizde internet sitesi para kazanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır, Ne Kadar Para Kazanılır?

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ile Para Kazanmak Çok Kolay

Evde ek iş yaparak para kazanmak isteyenler için yeni bir iş fırsatı daha doğdu. Evde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super