Pazar , Aralık 9 2018
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Web Sitesinden Para Kazanarak Adsense’den Kazanç Elde Etmek

Web sitesinden para kazanmak isteyen internet kullanıcıları için hazırladığım bu yazıda, Google’ın milyonlarca kişiye ekstra kazanç imkanı sağladığı ‘Google Adsense‘ reklam sistemi hakkında bilgiler vereceğim.

Haber sitesi, e-ticaret sitesi, kişisel blog ve kadınlara yönelik web siteleri olmak üzere internet üzerinde yayın yapan hemen hemen tüm sitelere para kazandıran Google Adsense reklamlarını evdenekisekgelir.com‘da da kullanıyorum. Sitenin bazı yerlerinde karşınıza çıkan reklamlar Adsense tarafından gösteriliyor. Bu sayede giderlerimiz az da olsa karşılanmış oluyor.

Peki nedir bu Adsense? Google Adsense’ye nasıl kayıt olurum? Google Adsense reklamları ne kadar para kazandırır? İşte merak edilen bu soruların yanıtları…

GOOGLE ADSENSE NEDİR?

Dünyanın en büyük internet şirketleri arasında yer alan Google’ın, web sitesi sahiplerinin kazanç sağlayabilmeleri amacıyla geliştirdiği bir reklam servisidir. Site yöneticileri, web sitesinden sundukları çevrimiçi içerik üzerinden Adsense sayesinde para kazanabiliyor.

Peki bu nasıl oluyor?

Örneğin ben Adsense reklamı vermek istiyorum. Bunun için Adsense Reklamverenler arasına katılıyorum. Kendime ait reklamın çeşitli sitelerde gösterilmesi için Google servisine belirli bir ücret ödemesi yapıyorum. Sonrasında ise reklamlarım bu servise kayıtlı olan sitelere eklenen kodlar sayesinde gösterilmeye başlıyor. Ziyaretçiler bu reklama tıkladığında ise Google, o sitenin sahibine belli bir miktarda para ödemesi yapıyor. Tüm dünyada Adsense ödemeleri, her ayın 20 – 25’i arasında yapılmaktadır. Adsense, içerik ve ziyaretçilere göre metin reklamlar ve görüntülü reklamları web sitesi ile eşleştirme prensibine göre çalışmaktadır. Kısaca reklamlar, ürünlerini internet ortamında tanıtmak isteyen reklamverenler tarafından oluşturulur ve ödemesi yapılır.

GOOGLE ADSENSE KAYIT NASIL YAPILIR?

Bu servise kayıt yapmak oldukça kolay. Ancak bundan önce bazı dikkat edilmesi gereken noktalar var. Adsense’de başarı elde etmek istiyorsanız; kullanıcıların ilgisini çekecek iyi bir içeriğe sahip web sitesine sahip olmanız gerekiyor. Başvuru yapmadan önce, sitenizin ilgi çekici ve özgün içeriğe sahip olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Tabii bunun yanında ziyaretçilerinizin de olması gerekir. Aksi halde, reklamlarınızı kimse göremeyeceği gibi para kazanma fırsatı da bulamayacaksınız. Bu nedenle, sitenize reklam yerleşimi yapmadan önce kullanıcıların sitenize geldiğinden emin olmalısınız.

Adsense’ye kayıt olmak için aşağıdaki adımları izleyin.

1- Google Adsense başvuru sayfasına girin. (https://www.google.com/adsense/signup)

Google Adsense başvurusu için kayıt ekranı

 

2- Adsense’e kaydolmak için mevcut Google hesabınız ile oturum açın. Yani Gmail adresinizi kullanarak giriş yapmanız gerekiyor. Eğer bir hesabınız yok ise ‘Hesap Oluştur‘ seçeneğini kullanarak yeni bir hesap açın. Seçtiğiniz bu hesap, yeni Adsense hesabınıza giriş yapmada size yardımcı olacaktır.

Google Adsense başvuru sayfası site bilgileri giriş ekranı

3- Yeni bir hesap oluşturduktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran çıkacak. Buradan hangi sitede reklam gösterecekseniz o sitenin ismini ‘Web Sitem‘ alanına girmeniz gerekiyor. Ardından sitenizdeki içeriklerin hangi dilde olduğunu seçmelisiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra ”Kaydet ve Devam Et” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Google Adsense başvuru gönderimi için tüm bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurmanız gerekiyor.

4- Adsense kayıt ve başvuru işleminin son aşamasında sizden kişisel bilgileriniz istenmektedir. Yukarıdaki formda bulunan tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız son derece önemli. Burada vereceğiniz bilgiler gerçek olmalıdır. Aksi halde başvurunuz onaylanmayacaktır. Formu doldurduktan sonra ‘Başvurumu Gönder‘ butonuna tıklayarak, reklam yayıncısı olma talebinizi Google yetkililerine iletebilirsiniz.

Google Adsense başvurusu yaptıktan sonra tek yapmanız gereken sabırla hesabınıza gelecek olan e-posta iletisini beklemek olacak. Zira; gönderdiğiniz başvuru Google çalışanları tarafından incelenmektedir. Bu inceleme sonucunda sitenizin Adsense programına katılıp katılamayacağı belirlenecek. Olumlu ya da olumsuz herhangi bir sonuç çıktığında size mail üzerinden bilgi verilecek.

GOOGLE ADSENSE NE KADAR PARA KAZANDIRIYOR?

Aslında bu soruya kesin bir yanıt vermek yanlış olur. Bu tamamen web sitesinin hitap ettiği kesime, girilen içeriklerin kalitesine ve özgünlüğüne bağlı olarak değişmektedir. Elbette ABD para birimi Dolar’ın ülkemizdeki kur değerini de unutmamak gerekir. Zira Dolar, Türk Lirası karşısında yüksek olduğunda, Google reklamveren ödemelerini dolar ile tahsil ettiği için reklamverenler bu gibi durumlarda reklam vermekten kaçınıyor. Bu nedenle de Adsense gelirleri hayli düşük seviyelerde olabiliyor. Öte yandan size yapılacak ödemeler de yine dolar bazında yapılıyor. Google Adsense’den ayda 100 TL de kazanabilirsiniz 10 bin TL de! Bu tamamen sitenizin içeriğine, ziyaretçilerinizin sayısına ve ziyaretçiler tarafından reklamların tıklanma oranlarına bağlıdır.

Google Adsense’den yüksek gelir elde etmek istiyorsanız; web sitenizde ciddi bir çalışma yapmalısınız. Hatta farklı platformlarda sitenizin reklamını yayınlatarak daha fazla ziyaretçi kazanmaya çalışmalı ve site bilinirliğini artırmalısınız. Dilimin döndüğünce sizlere ‘Google Adsense’den para kazanmak için ne yapmalıyım?‘ sorusunu yanıtlamaya çalıştım. Bir hatam oldu ise affola!

Adsense para kazanma konusunda ilerleyen günlerde yeni bir makale daha yazacağım. Eğer yeni yazıdan haberdar olmak istiyorsanız sitemizin Facebook ve Twitter hesaplarını takip etmenizi öneririm.

Bir önceki yazımız olan Youtube'dan Para Kazanma Nasıl Olur, Ne Kadar Kazanılır? başlıklı makalemizde Youtube para kazanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır, Ne Kadar Para Kazanılır?

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ile Para Kazanmak Çok Kolay

Evde ek iş yaparak para kazanmak isteyenler için yeni bir iş fırsatı daha doğdu. Evde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super