Pazar , Aralık 9 2018
SPONSORLU BAĞLANTILAR
İnternette fotoğraf satışı yaparak para kazanma fırsatı

Stok Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanmak

Evde ek iş fırsatları bir çoğumuza hayal dahi edemeyeceği para kazanma imkanı sunuyor. Peki internet üzerinden para kazanma yöntemleri dendiğinde aklınıza ne geliyor? Benim aklıma ilk gelen internet sitesi editörlüğü oldu. Ama bilindiği üzere internet ortamı adeta dipsiz bir kuyu ve bu ortam bizlere para kazandıran iş imkanlarını sınırsız bir şekilde sunabiliyor. Bunlardan birisi de pek çok insanın hobi olarak yaptığı ‘Fotoğrafçılık‘.

Para kazandıran hobiler arasında yer alan ”stok fotoğrafçılığı” sayesinde çektiğiniz fotoğrafları internet sitelerinden satarak ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. İnternette fotoğraf satarak para kazanmak günümüzde en çok tercih edilen ek iş imkanları sıralamasının neredeyse en başında geliyor.

Fotoğrafçılık, para kazandıran bir hobi olarak karşımıza çıkıyor. Bu alanda başarılı ve aranan bir kişi olduğumuzda ise ciddi tutarlarda ek gelir elde edebiliriz. Öyle ki tüm kariyerinizi bile bu iş üzerine kurabilirsiniz. Öncelikle ‘Stok Fotoğrafçılığı nedir?‘ bununla ilgili kısaca bilgi vereyim.

Stok fotoğrafçılığı genel kullanıma uygun ve belli bir markanın reklamını yapmadan işinize ve ihtiyacınıza uygun imajları ucuza elde etmektir. Peki bu işi yaparak nasıl para kazanılır?

FOTOĞRAF SATARAK PARA KAZANMA YOLLARI

Çektiğiniz fotoğrafları pazarlamanın pek çok yolu bulunuyor. Ben bunlardan sadece aklıma gelenleri sizlere aktarmaya çalışacağım. Özellikle internetin yoğun kullanıldığı günümüzde çektiğiniz hemen hemen tüm fotoğrafları kolayca satabilirsiniz. İşte stok fotoğrafçılığı ile para kazanma yöntemleri

Stok Fotoğrafçılığı işi yaparak para kazanma yolları

STOK FOTOĞRAF SİTELERİNDEN SATIŞ YAPARAK PARA KAZAN

Kişisel bloglardan haber sitelerine, magazinden e-ticaret sitelerine kadar pek çok internet sitesi stok fotoğraf kullanmaktadır. Öyle ki bu fotoğrafların özgün yani benzersiz (başka sitede kullanılmamış) olması onlar açısından çok önemlidir. Bu noktada stok fotoğraf siteleri devreye giriyor. Fotoğrafçılar, çektikleri fotoğrafları bu sitelere yükleyerek, resim başına 1 ila 10 dolar arasında değişen fiyatlarla satışa çıkarıyor. İhtiyaç sahipleri de o fotoğrafları satın alarak kullanıyor. Bu sayede hem siz hem satış yapılan site hem de ihtiyaç sahipleri kazanıyor.

Stok Fotoğraf Satışı Yapabileceğiniz Siteler

Çektiğiniz fotoğrafları satarak para kazanabileceğiniz sitelerden en bilinenleri Deposit Photos, ShutterStock, istockphoto.com, Fotolia, Dreamstime‘dır. Bu sitelerden her birinin kendi kuralları ve üyelik şartları bulunmaktadır. Bazısına üye olmak için bir e-posta yeterli olurken bazılarında ise önceden çektiğiniz fotoğraflar için tanıtım yazısı yazmanız ve giriş için belirli yeterliliğe sahip olmanız gerekir. Bu işteki en önemli kriter ne istediğiniz ve ne çektiğinizdir. Yüklediğiniz veya satışını yapmak istediğiniz her fotoğrafta üye olduğunuz fotoğraf sitesinin şartlarını kabul etmiş sayılırsınız.

MEDYA ORGANLARINA SATIŞ YAPARAK PARA KAZANABİLİRSİNİZ

Türkiye’de pek talep görmese de yurt dışında medya organlarına fotoğraf satarak para kazanan insanlar aylık 1000 – 2000 dolar ek gelir elde edebiliyorlar. Özellikle dünyaca ünlü haber siteleri, televizyon kanalları bu yolla kazanç peşinde koşan kişilere binlerce dolar ödeme yaparak orijinal fotoğrafları satın alıyorlar. Zira habercilik sektöründeki rekabet görsellere olan ilgiyi daha da arttırıyor. Ülkemizde ise Haber Ajansı çalışanlarının her yere yetişemediğini göz önüne aldığımızda örneğin önemli bir trafik kazası fotoğrafını satarak para alabilirsiniz. Fakat bu işin o kadar kolay olmadığını da belirtmekte fayda var.

HER FOTOĞRAF SATILIR MI?

Stok Fotoğrafçılığın her işte olduğu gibi belli kuralları ve dikkat edilmesi gereken noktaları var. Nasıl her üreticinin ürettiği tüm ürünler satılmıyorsa sizin de her çektiğiniz fotoğraf satılmayabilir. Mesela Sevgililer Günü’nde kalkıp da Anneler Günü konulu bir fotoğraf satmaya kalkarsanız bunda başarılı olamazsınız. Bu dönemde satılması muhtemel fotoğrafları çekmeniz gerekmektedir. Yani o günün anlam ve önemine ilişkin fotoğraflar çekip, satışa çıkarmanız daha etkili olacaktır.

SONUÇ OLARAK

Fotoğraflarınızı stok fotoğraf olarak internette satmak uzun süreç isteyen, özverili çaba ve buna bağlı bazı masraflar yapılması gereken bir uğraş olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bunları göze alıyor ve zamanınızın büyük bir bölümünü bu hobi odaklı iş fırsatına ayırmak istiyorsanız stok fotoğrafçılığından para kazanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Çeviri Yaparak Para Kazanmak İster Misiniz? başlıklı makalemizde çeviri, ingilizce ve para kazanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır, Ne Kadar Para Kazanılır?

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ile Para Kazanmak Çok Kolay

Evde ek iş yaparak para kazanmak isteyenler için yeni bir iş fırsatı daha doğdu. Evde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super