Çarşamba , Aralık 19 2018
SPONSORLU BAĞLANTILAR
Girişimcilere KOSGEB desteği tüm bilgiler

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nasıl Alabilirim? (50 Bin TL Destek)

Kendi işini kurmak isteyen kişilere yönelik KOSGEB yeni girişimci desteğine başvuru nasıl yapılır ve 50 bin lira geri ödemesiz finansman desteği başvuru şartları nelerdir? sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. İşte KOSGEB Girişimcilik Destek Programı detayları…

Kendi işinizi kurmak ve KOSGEB Girişimcilik Destek Programından faydalanmak için Yeni Girişimci Desteğinde belirtilen başvuru şartlarını sağlıyor olmanız gerekmektedir.

İşinizi kurmak için elinizde bir miktar sermayeniz bulunması gerekmektedir. Zira KOSGEB Desteği 1. ve 2. bölgedeki girişimciler için %60 diğer bölgelerde de %70 olarak  uygulanmaktadır. Destekler KDV hariç sağlandığından, destek sağlanacak unsurlar için en azından (%30-40 +KDV) kısmını sizin karşılamanız beklenmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kapsamında sağlanan Yeni Girişimci Desteğini alabilmek için öncelikle işletmenizi kurmadan; KOSGEB tarafından ilgili Uygulama Esaslarında belirtilen bir Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi almış olmak gereklidir. Söz konusu eğitimler asgari 32 ders saati olarak uygulanmakta olup, ücretsiz ve herkesin katılımına açıktır. (Güncel eğitimler listesi için tıklayın)

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi DuyurularıKOSGEB Güncel uygulamalı girişimcilik eğitimi duyuruları tüm iller sorgulama ekranı

Bu eğitimi tamamladıktan sonra, ister işletmenizi kurarak (ancak bu uygulama 31.12.2017 tarihinde sona erecek olup, bu tarihten sonra işletme sahipleri başvuru yapamayacaktır.) isterseniz 01/02/2017 tarihi itibarı ile işinizi kurmadan (kuracağınız iş KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerden biri olması gerekmektedir.

Bu sektörler Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenmekte olup, KOSGEB desteklenen sektörler  adresinde güncel olarak yayınlanmaktadır)  KOSGEB web sayfası üzerinden başvuru ekranından giriş yaparak e-postanıza gönderilecek olan kullanıcı adı ve şifre ile başvuru yapabilirsiniz.

Yeni Girişimci Desteğine başvuru yapabilmek için neler gerekiyor?

-Girişimcinin başvuru tarihi itibariyle son 1 (bir) yıl içerisinde aynı faaliyet konusunda (Güncel NACE-Ekonomik Faaliyet Sınıflamasında yer alan 4’lü koda göre) şahıs işletmesinin bulunmaması gerekmektedir.

-Girişimcinin tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir işletmede %50’den fazla ortaklığının olmaması gerekmektedir.

-Girişimcinin kuracağı işletme, Türk Ticaret Kanunu’nda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde olmalıdır. Kurulacak işin bulunduğu sektörün KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında yer alması gerekmektedir.

-Girişimcinin destek sürecinde; başka bir işletme/kurum/kuruluşta SGK hükümlerine tabi olarak çalışmaması gerekmektedir. Ancak İnkübatör’lerde yer alacak öğretim elemanları için bu şart aranmamaktadır. (Eğer işinizi kurmadan başvuru yapacaksanız KOSGEB ile Taahhütname imzalayacağınız tarihte başka bir işletme/kurum/kuruluşta SGK hükümlerine tabi olarak çalışmamanız beklenmekte olup, tüm bu hususları başvuru formunda da beyan etmektesiniz)

-Yeni Girişimci Desteğinden faydalanmak isteyen Girişimcinin, desteklenecek İşletmede, işletme kurucu ortaklarından olması ve kurucu ortaklık payının en az % 30 (otuz) olması gerekir. Destek sürecinde girişimcinin ortaklık payı bu oranın altına düşmemelidir.

İlinizde bulunan KOSGEB Müdürlüğüne başvuru yaptıktan sonra başvurunuz incelenerek Yeni Girişimci Desteği Değerlendirme ve Karar Kurulu tarafından değerlendirilir. Kurul toplantısına başvuru sahibi de davet edilir ve iş fikrini anlatması için imkân tanınır.

KOSGEB GİRİŞİMCİ DESTEĞİ ÖDEMESİ LİMİTLER

Yeni Girişimci Desteği kapsamında Kurul uygun bulduğu takdirde üst limitleri aşağıda belirtilen unsurlar için:

(1) İşletme kuruluş giderleri için geri ödemesiz olarak 2.000 (iki bin) TL destek sağlanır.

(2) Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği kapsamında, işletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde satın alınan/alınacak makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımları için geri ödemesiz olarak üst limiti 18.000 (on sekiz bin) TL destek sağlanır.

(3) İşletme Giderleri Desteği kapsamında, işletme kuruluş tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde gerçekleşen işyeri kirası ve personel net ücretlerine yönelik olarak, aylık azami 5.000 (beş bin) TL ve toplamda geri ödemesiz olarak 30.000 (otuz bin) TL destek sağlanır.

(4) Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteği ile İşletme Giderleri Desteği üst limitleri; bu destek unsurları için belirlenen üst limitlerin toplamını aşmamak üzere ihtiyaç duyulması halinde Kurul Kararı ile   % 50 (elli)’ye kadar arttırılabilir. Bu durumda Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteğinin üst limiti 27.000 (yirmi yedi bin) TL, İşletme Giderleri Desteği üst limiti 45.000 (kırk beş bin) TL ve her iki desteğin üst limitleri toplamı ise 48.000 (kırk sekiz bin) TL’yi geçemez.

(5) Sabit Yatırım Desteği kapsamında, işletme kuruluş tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde satın alınacak makine, teçhizat ve yazılım için teminat karşılığı geri ödemeli olarak 100.000   (yüz bin) TL destek sağlanır.

Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen 1. ve 2. Bölgelerdeki illerde işini kuran girişimciler %60, 3.,4.,5., ve 6. bölgelerde %70 desteklenmektedir. (KDV hariç) Ayrıca girişimcinin kadın, gazi, birinci derecede şehit yakını veya engelli olması halinde bu oranlara % 20 (yirmi) ilave edilmektedir.

Bu destekleri alabilmeniz için Kurul tarafından kabul edilen harcamaların önce sizin tarafınızdan KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Programı Usul ve Esaslarına göre yapılması gerekmektedir. (Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği kapsamında SGK/Vergi borcu bulunmaması durumunda, kendi katkı payınızın tedarikçiye ödenmesi koşulu ile KOSGEB tarafından kalan kısım tedarikçiye de ödenebilir.)  Bunun haricinde Kurul kararı kapsamındaki unsurlar için ödeme belgelerinizin tam olması durumunda yapmış olduğunuz harcamaların KDV hariç %60-70’ı işletme hesabınıza yatırılacaktır.

KOSGEB DESTEKLERİ TANITIM VİDEOSU

KOSGEB İLETİŞİM BİLGİLERİ

KOSGEB ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 444 1 567 numaralı Çağrı Merkezi’ni arayarak bildirebilir veya www.kosgeb.gov.tr adresinden detaylı bilgiye ulaşabilir ve http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/Ul/Harita.aspx?ref=5 linkinde iletişim bilgileri bulunan size en yakın KOSGEB müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına 15 Bin Lira Faizsiz Destek İş Kurma Fırsatı başlıklı makalemizde iş kuracak ev hanımına 15 bin TL ve kadın girişimci hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Acil Para Kazanma Yolları Bu Ürünleri Satın Kazanın!

Acil para kazanmak için ne yapmalıyım? diye kara kara düşünmeyi bırakın. Biraz ekstra kazanç sağlamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super