Pazar , Aralık 9 2018
SPONSORLU BAĞLANTILAR
İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır, Ne Kadar Para Kazanılır?

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ile Para Kazanmak Çok Kolay

Evde ek iş yaparak para kazanmak isteyenler için yeni bir iş fırsatı daha doğdu. Evde İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği yaparak ciddi para kazanma şansı elde edebilirsiniz. Yeni iş kurmak isteyen ya da ek iş yaparak kendisine ek gelir desteği sağlamak isteyenlerin tercih edebilecekleri bu iş imkanı biraz zor olsa da ay sonunda ele geçen paranın hayli yüklü olduğunu söylemek mümkün. Gelin istiridye mantarı iş fırsatı konusunu ayrıntılı bir şekilde ele alalım.

Sağlıklı beslenme denildiğinde insan sağlığı için proteinlerin ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Uzmanlar her fırsatta sağlığımız için protein içeren besinlerin daha fazla tüketilmesini önermektedir. İşte protein bakımından zengin olan gıdalardan birisi de mantarlardır. Öyle ki bazı insanlar et yerine mantar yemeyi tercih ederler. Mantar çeşitlerinden en bilinenleri Kültür Mantarı, İmparator Mantarı, Kuzu Göbeği Mantarı, Çayır Mantarı ve Çıntar olsa da son günlerde en revaçta olanı ise İstiridye Mantarı‘dır. Bu mantar çeşidi ev ya da uygun koşullar sağlanan tüm alanlarda yetişebiliyor. Özellikle son günlerde marketlerde ve pazarlarda sıklıkla görmek mümkün. Normal sebzelere göre fiyatı biraz pahalı olsa da tüketim miktarı oldukça fazla. Eğer istiridye mantarı yetiştirerek para kazanmak istiyorsanız bu iş için öyle binlerce lira harcamanız gerekmediğini sizlere hatırlatmakta fayda görüyorum. Peki Evde İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Bu yazımızda evinizde ya da bodrum katında yetiştirerek para kazanma imkanı bulabileceğiniz istiridye mantarı üretimi hakkında detaylara değineceğiz. Evde ek iş fikirleri arasında yer alan bu sektör oldukça kazançlı ve hesaplı imkanlar sunuyor.

İstiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak kültür mantarı üretimi yapmaktan daha kolay bir iştir. Bunun yanında binlerce liralık sermayeye de ihtiyacınız yok. Kültür mantarı yetiştirmek çok zor bir iştir ancak istiridye mantarı yetiştirmek ona göre daha kolaydır. Kazanç oranı da daha yüksektir.

İstiridye Mantarı Yetiştirmek için Gereken Malzemeler ve Üretim Alanı

Bu işin büyük sermaye gerektirmediğini zaten malzemeleri öğrenince anlayacaksınız. İstiridye mantarı üretimi için ihtiyacınız olan malzemeler; Saman, Talaş, Şeker Kamışı maltı, Kağıt, Mukavva gibi…

İstiridye mantarı üretimi için çok büyük bir alana da gerek yok. Evinizin bodrumu yaklaşık 50 metrekare ise bu işe başlamak için yeterli olacaktır. Eğer bodrum katında yeterli alan yoksa kapalı bir balkon da işinizi fazlasıyla görecektir. Hangi tür olursa olsun mantarlar nemli yerleri sever. Yani yaşadığınız şehir İstanbul, İzmir, Antalya, Hatay gibi deniz kıyısı ise ve nem oranı yüksek ise istiridye mantarı yetiştirmek için önünüzde doğal bir engel yok demektir. Zaten Antalya’da istiridye mantarı yetiştiriciliği yaparak para kazanma imkanı bulan kişilerin sayısı oldukça fazla. Bunun nedeni ise o ildeki nem oranının yüksek olması. Nemli bir şehirde yaşamıyorsanız bu işi farklı şekillerde yapabilirsiniz.

Eğer nemli bir bölgede yaşamıyor ancak mantar yetiştirmek istiyorsanız, nemi sağlamanın iki yolu var. Birincisi seralarda kullanılan sis makinesi, ikincisi ise sera buğusudur. İstiridye mantarının uygun yetiştirme sıcaklığı 10 ila 25 derece arasında değişiyor. Bunun yanı sıra mantarların belirli zamanlarda havalandırılması gerekiyor. Oksijen mantar gelişimi için son derece önemlidir. Mantara ne kadar iyi bakarsanız o kadar fazla ürün alır ve buna paralel olarak da para kazanma imkanı yakalayabilirsiniz.

İstiridye Mantarı Yetiştirme Kiti: Gri İstiridye Mantarı

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Kiti

Bu işi nasıl yapacağınızı bilmiyor ve mantarlar konusunda herhangi bir bilgiye sahip değilseniz, üzülmeyin. Online alışveriş sitelerinde “İstiridye Mantarı Yetiştirme Seti” satışı yapılıyor. Fiyatları 25 ila 100 TL arasında değişen bu setlerden satın alarak öncelikle işi öğrenmek adına bir adım atabilirsiniz. Bu seçenek biraz pahalı olsa da ürün garantisi veriliyor. Dilerseniz bu işi malzemeleri kendiniz temin ederek de yapabilirsiniz.

Ucuz Maliyetli İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği maliyeti aslında çok fazla olmasa da maliyeti biraz daha düşürme şansına sahibiz. Bunu da poşet (kompost) hazırlama yöntemiyle sağlayabiliriz. İhtiyacınız olan malzemeleri ise marketlerden temin etmek mümkün. Bunun için en büyük boy siyah çöp poşeti, 10 kilogram ağaç talaşı ve 250 gram mantar tohumu yeterli olacaktır.

İlk yapmanız gereken; çöp poşetinin altında 10-12 santimetre yüksekliğinde talaş yerleştirmek ve ardından talaşı ıslatmak olmalı. Sonrasında ise mantar tohumunu yaymalısınız. Tohumları ektikten sonra 5 santimetre kalınlığında talaşla kapatın. İkinci bir katman olarak yaydığınız bu talaşların üzerini de nemlendirerek ilk kat işlemini tamamlıyoruz. Aynı şekilde poşet içerisine diğer katları çıkıyoruz ve en son poşetin ağzını sıkıca bağlayarak kapatıyoruz.

Evde istiridye mantarı yetiştiriciliğini poşet (kompost) içerisinde yapabilirsiniz.

İstiridye mantarı poşetini ister bodrumda isterseniz banyo gibi nemli bir ortamda muhafaza etmelisiniz. Ancak poşeti koyduğunuz ortam sıcaklığının 15-20 derece arasında olmasına dikkat etmelisiniz. Diğer yandan 20 gün boyunca poşetin ağzını kesinlikle açmamalısınız. 21’inci gün poşetin yanlarından temiz bir kesici alet yardımıyla küçük delikler açın. 30 gün sonunda bu deliklerden mantarların çıktığını göreceksiniz. Olgunlaşan mantarları topladıkça yerlerinden yenileri çıkacak ve 3 ay süresince ürün elde edebileceksiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise açtığınız deliklerden her gün düzenli olarak talaşları su spreyi ile ıslatmak. Yani talaşların kurumasına izin vermemeniz gerekiyor.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Ne Kadar Para Kazandırır?

Evde ek iş fırsatı olarak karşımıza çıkan istiridye mantarı üretiminden kazanacağınız paranın miktarı yetiştirilen ürünün verimliliği ile doğru orantılıdır. Pazarda istiridye mantarı kilosu 7 ila 10 TL arasında satılmaktadır. Ortalama 8 TL’den satıldığını düşünürsek 100 kilogram mantar sattığınızda 800 TL, bin kilogram yani 1 ton sattığınızda ise 8000 TL para kazanma imkanına kavuşabilirsiniz. Kısaca bu işten kazanacağınız para miktarı ürettiğiniz mantarların ağırlığı ve kalitesi ile alakalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kahvaltı Salonu Açarak Para Kazanmak başlıklı makalemizde iş fikirleri, kahvaltı evi açmak ve kahvaltı salonu açmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Kahvaltı Salonu Açmak Para Kazandırır mı?

Kahvaltı Salonu Açarak Para Kazanmak

Kahvaltı, çoğu insanın en sevdiği öğünler arasında gelmektedir. Yemek kültürümüzde peynir, zeytin, reçel, tereyağı, bal, …

Bir yorum

  1. Aydın çinede oturuyorum bir kaç aydır istiridye mantarı işini düşünüyorum fakat ısınan hava şartları nedeni ile cesaret edemiyorum eylül ekim aylarını bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim da

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super