Pazar , Aralık 9 2018
SPONSORLU BAĞLANTILAR
Geri Dönüşüm İşinden Para Kazanma Yolları

Geri Dönüşüm ile Para Kazanmak Çok Kolay

Geri dönüşüm ile para kazanmak son yılların en çok tercih edilen iş fikirleri arasında. Parklara veya yol kenarlarına atılan boş şişeler, karton kutular, elektronik eşyalar ya da sanayi bölgelerinde atılan hurda metaller…

İnsanların ”işime yaramaz” diye attıkları geri dönüşümlü ürünler milyonlarca maddi sıkıntı yaşayan insana ek kazanç fırsatı sunuyor. Peki Geri dönüşümlü ürünler ile nasıl para kazanılır? Öncelikle geri dönüşümden para kazanmak için hangi yöntemleri izlemelisiniz? bundan bahsedelim.

Geri dönüşüm işinden para kazanmak için öncelikle bir geri dönüşüm firması mı kuracaksınız yoksa toplayıcılık mı yapacaksınız buna karar vermeniz gerekiyor.

GERİ DÖNÜŞÜMDEN PARA KAZANMA YÖNTEMLERİ

Geri dönüşümden ekstra para kazanmak için ilk olarak hangi yöntemi izleyeceğinize karar vermelisiniz. Yani, bir geri dönüşüm firması mı kuracaksınız yoksa insanların çöp diye attıkları ürünleri toplayıp satarak mı bu işi yapacaksınız. Eğer bir iş yeri açmak isterseniz; bu konuda bazı önemli hususları bilmenizde fayda var. Mesela; hangi atıkları toplayacaksınız? Sadece metal atık dönüştüren mi yoksa karton atıkları toplayarak geri dönüşüme katkı sağlayan bir firma mı kuracaksınız. Elbette iş yeri kurmanın maliyeti olacağını da unutmamanız gerekiyor.

Bir geri dönüşüm firması kurmak için ihtiyacınız olacak en önemli şeyler arasında çevre mühendisi, depo mahiyetinde bir mekan, geri dönüşüm makineleri, seyyar toplayıcılar ve profesyonel bir şekilde hazırlanmış iş planına sahip olmanız gerekecek. Geri dönüşüm işi yaparak para kazanmak istiyorsanız, bu konuyla ilgili tüm bilgileri önceden bilmeniz gerekiyor.

Geri dönüşüm işinden ekstra gelir elde etmek için illa ki iş yeri açmanız gerekmiyor. Seyyar toplayıcılık yaparak da pekala para kazanmak mümkün. Mesela; bu işi yapan firmalar ile anlaşarak onlara düzenli olarak atık götürebilir ve götürdüğünüz atıkları kilo bazında satarak ek gelir elde etme şansı bulabilirsiniz. Sadece geri dönüşüm ürünleri toplayıcılığı yaparak da ciddi para kazanan insanlar bulunmaktadır. Para kazanma yolları arasında geri dönüşümden kazanç sağlamak diğer işlere göre daha kolay bir yöntemdir.

Geri dönüşüm işi ile kazanç sağlamak için hurda metaller, kağıt ve karton kutular ya da plastik, metal şişeler satabilirsiniz.

HANGİ ATIKLAR GERİ DÖNÜŞÜMDEN PARA KAZANDIRIR?

Bu işi gerçekten yapmaya karar verdiyseniz; insanların parklara, yollara veya çöp kutularına işe yaramaz diye attıkları onlarca ürünü toplayıp satarak para kazanabilirsiniz. Bunlardan bazılarını sizler için derledik. İşte o ürünler…

Geri dönüşümlü şişeleri ve kutuları satın. Plastik şişeleri ya da teneke kutuları satarak para kazanmak günümüzde en çok tercih edilen ek işlerden birisi. Türkiye’nin farklı şehirlerinde faaliyet gösteren geri dönüşüm merkezleri bu yolla hem doğayı atıklardan korumak için girişimde bulunuyor hem de insanlar çevreden topladıkları geri dönüştürülebilir ürünler ile para kazanabiliyorlar. Genel olarak kilo ile satılan şişe veya kutuların kilogram fiyatı 2 ila 5 lira arasında değişiyor. Bu fırsatı değerlendirmenin bir çok yolu vardır:

  • Evinizin çevresinde bulabileceğiniz tüm teneke kutuları ve şişeleri toplayabilirsiniz.
  • Çöp kutularında, insanların yoğun olarak kullandıkları yaya yollarında ve insanların takıldıkları her yerde (park, stadyum vb.) kutu veya şişeleri bulabilirsiniz.
  • İnsanların yiyecekleri ve içecekleri kendi getirdikleri bir parti düzenleyin. Parti bittiğinde, bütün şişeleri ve kutuları toplayıp, satarak nakit para kazanmayı deneyin.

Hurda malzeme satın. Özellikle sanayi bölgelerinde çelik, bakır veya alüminyum gibi metalleri hurda olarak bulabilirsiniz. Bunlar işletmeler tarafından çöp olarak görüldüğü için genelde çevreye atılıyor. Hurda metalleri satarak para kazanmak iyi bir fikir olabilir. Evinizin arka bahçesinde büyük bir miktarda bir hurda yığını oluşturursanız, çöp arabasına veya diğer araçlara sahipseniz; bu işin ticaretini yapan hurdacılara ya da geri dönüşüm merkezlerine giderek hurdaları satabilirsiniz.

Elektronik eşyaları sökün, parçalarını satın. Bilgisayarlar, çelik, alüminyum ve altın gibi değerli metallerle doludur. Eski bilgisayarları söker, bu metalleri sınıflandırabilir ve onları bu parçaları alan yerlere satabilirseniz ciddi para kazanma fırsatı elde edebilirsiniz. Mümkünse, hurdaya çıkması muhtemel bilgisayarlar için para biriktirin, inanın zaman ayırmaya değer. Örneğin; güncelliğini yitirmiş bir binanın veya okulun eski bilgisayarlarını bir ihalede satın alarak parçalarını sökebilir ve bu sayede kazanç imkanı bulabilirsiniz.

GERİ DÖNÜŞÜMDEN NE KADAR PARA KAZANILIR?

Bu işten ne kadar para kazanacağınız hazırlayacağınız iş planına göre değişiklik gösterecektir. Yani geri dönüşüm işinden ayda 5000 lira veya 10 bin lira kazanacaksınız dersem, bu doğru bir yönlendirme olmaz. Sonuçta kuracağınız iş yerinin kapasitesi ya da günlük toplayacağınız geri dönüşümlü ürünlerin miktarı bu kazanca doğrudan etki yapacaktır. Bu işin ne kadar para kazandırdığını son yıllarda faaliyete geçen geri dönüşüm merkezlerinin sayısına bakarak anlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Acil Para Kazanmak için Ne Yapmak Lazım? başlıklı makalemizde acil para kazanma yolları ve ek iş fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır, Ne Kadar Para Kazanılır?

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ile Para Kazanmak Çok Kolay

Evde ek iş yaparak para kazanmak isteyenler için yeni bir iş fırsatı daha doğdu. Evde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super