Pazar , Aralık 9 2018
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Fason CNC Freze İşleri Yaparak Para Kazanmak İster misiniz?

Fason CNC freze işleri özellikle makine sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin son dönemde en çok tercih ettikleri para kazanma yollarının başında geliyor. 2017 yılında dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olarak ön plana çıkan Türkiye’de otomotiv, makine, enerji ve daha pek çok alana yedek parça tedarik eden firmalar yeni yatırımlarını CNC tezgahları satın alarak yapıyor. Öncelikle CNC nedir, CNC ne anlama gelir, CNC makine çeşitleri nelerdir? bu konuya açıklık getirelim. Sonrasında da Fason CNC işleri yaparak para kazanma yollarını anlatalım.

CNC Nedir?

CNC’nin açılımı İngilizce’de Computer Numerical Control yani Sayısal Bilgisayar Kontrolü anlamına geliyor. Temel mantığı ise takım tezgahlarının sayı ve harf kombinasyonlarından meydana gelen ve belirli bir mantığa göre kodlanan komutlar doğrultusunda bilgisayar tarafından işletilmesidir. Mekanik bir makineye bu sistem entegre edildiğinde tüm işlemler bilgisayar üzerinden veya G kodları dediğimiz bir dizi kodlar sayesinde yapılabiliyor. İmalat sürecinde tezgahı programlamak için CAD/CAM yazılımlarından faydalanılıyor. Bu sayede üretici hem zamandan hem de maliyetlerden tasarruf edebiliyor. Zira mekanik makinelere göre CNC tezgahları çok daha hızlı performans ile çalışabiliyor.

CNC Makine Çeşitleri Nelerdir?

CNC tezgahları günümüzde hemen hemen her sektöre hitap etmeye başladı. Makine imalatı, plastik enjeksiyon kalıpları imalatı, otomotiv yedek parça imalatı gibi pek çok işlerde kullanılan CNC Dik İşleme Merkezi, CNC Torna Tezgahı, CNC Tel Erozyon Makinesi, CNC Yatay İşleme Merkezi, CNC Lazer Kesim Makinesi, CNC Router ve CNC Kayar Otomat Tezgahı bunlardan sadece birkaçı.

CNC (Bilgisayarlı Nümerik Kontrol): Takım tezgahlarının sayısal komutlarla bilgisayar yardımıyla kontrol edilmesidir. CNC takım tezgahlarının çalışma mantığı ile NC takım tezgahlarının çalışma mantığı aynıdır. Bilgisayarlı Nümerik Kontrol de tezgah kontrol ünitesinin kompütürize edilmesi sonucu programların muhafaza edilebilmelerinin yanında parça üretiminin her aşamasında programı durdurma, programda gerekli olabilecek değişiklikleri yapabilme, programa kalınan yerden tekrar devam edebilme programı son şekliyle hafızada saklamak mümkün olmaktadır. Bu nedenle programın kontrol ünitesine bir kez yüklenmesi yeterlidir.

Fason CNC Freze İşleri Yaparak Para Kazanma

Yazımızın başında belirttiğim üzere makine sektöründe faaliyet gösteren firmaların pek çoğu fason CNC işleri yaparak para kazanma yoluna gidiyor. Mikro ve Kobi statüsündeki işletmelerin bu sayede daha hızlı büyüdüklerini söylemeden geçemeyeceğim. Ancak bu makineler ilk alımlarda yüksek maliyetler gerektiriyor. Her üründe olduğu gibi CNC tezgahlarda da iyi mal iyi para! Örneğin Çin malı CNC Freze tezgahı ortalama 30 bin – 40 bin dolar, civarındayken Tayvan malı 50 bin – 60 bin dolar, Güney Kore malı 50 bin Euro, Japon malı ise 60 bin Euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor. Bunların yanı sıra bu tezgahların Almanya, Amerika, Bulgaristan gibi ülkelerde de üretildiğini belirtelim. İlk etapta yüksek maliyetli bir yatırımla ilerleyen süreçlerde çalıştıkça makine kendi parasını çıkardığı gibi size hızlı bir şekilde para kazandırmaya başlıyor. Bu işe girmek istiyorsanız maliyet hesaplarınızı çok iyi yapmanızda fayda var.

Fason CNC Freze İşleri Kaç Para Kazandırır?

Bu soruya vereceğim cevap belki de sizi tatmin etmeyecek. Zira işletmeler parça başına ücret alıyorlar. Mesela bir parçayı 5 TL’den işlerken farklı bir parça 100 TL’den hatta 1000 TL’den işlenebiliyor. Parça sayısı arttıkça buna paralel olarak kazanılan para da artış gösteriyor. Küçük bir hesap yapacak olursak; 10 TL’den işleme aldığımız bir parçadan 1000 adet olduğunu düşünürsek 10.000 TL kazanç sağlanmış oluyor.  Fason CNC Freze işleri yapan firma olarak Denizli’de 1982 yılından bu yana faaliyet gösteren Çağdaş Kalıp Makine‘yi örnek olarak gösterebiliriz.

Fason CNC Freze İşleri Veren Firmalar

Eğer bu işi yapıyorsanız ya da yapmaya karar verdiyseniz ilk işiniz satın aldığınız CNC Dik İşleme Merkezi‘ne uygun işler bulmak olacak. Fason CNC işleri yaptıran firmaları bulunduğunuz bölgedeki sanayi sitelerini gezerek, internetten araştırma yaparak ya da çevrenizdeki kişileri bilgilendirerek bulabilirsiniz.

CNC Dik İşlem Merkezi Çalışması

Yazımızın sonunda sizleri Doosan DNM 6700 CNC Freze tezgahının çalışma videosu ile baş başa bırakıyorum. Şimdiden herkese hayırlı işler dilerim!

Doosan DNM6700

Gürültülü bir Pazar günü mesaisi 🙂 Herkese iyi tatiller, bize hayırlı işler…. #cnc #freze #talaşlıimalat두산공작기계: Doosan Machine Tools

Çağdaş Kalıp Makine Sanayi paylaştı: 17 Aralık 2017 Pazar

Bir önceki yazımız olan Evde Çiçekli Taç Modelleri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde çiçekli taç fiyatları, çiçekli taç modelleri ve çiçekli taç yaparak para kazanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Kahvaltı Salonu Açmak Para Kazandırır mı?

Kahvaltı Salonu Açarak Para Kazanmak

Kahvaltı, çoğu insanın en sevdiği öğünler arasında gelmektedir. Yemek kültürümüzde peynir, zeytin, reçel, tereyağı, bal, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super