Pazar , Aralık 9 2018
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Evde Zeytin Yapımı En Kazançlı İş Fırsatı

Evde zeytin yapımı işi ile para kazan! Günümüzde geçim şartları oldukça zorlaştı. Artık tek kişinin çalışması ile geçim imkansız hale geldi. Hal böyle olunca özellikle ev hanımları eşine destek olmak ve aile bütçesine katkıda bulunmak için sorumluluklarını ve çocuklarını ihmal etmeden evde ek iş yapma imkanı aramaktalar. Evde yapılabilecek bir çok ek iş imkanı bulunmaktadır. Hele ki organik beslenmenin bugünlerde oldukça revaçta olduğunu düşünürsek evde zeytin yapma işi en kazançlı iş imkanlarından biri diyebilirim.

Dilerseniz pazardan alacağınız yada ağaçtan toplayacağınız zeytini kendiniz evde işleyerek satış yapabileceğiniz gibi dilerseniz de bu işi veren firmalar ile iletişime geçerek de para kazanabilirsiniz. Pazardan kilosunu 3 ila 5 TL gibi rakamlara alacağınız ham zeytini sadece tuz ve su ile 10 – 15 gün içerisinde tatlandırabilir ve kavanozlara koyarak 10 – 15 hatta zeytinin cinsine göre 20 TL gibi rakamlar ile satış yapabilirsiniz. Ayrıca çevrenizdeki kişilerden kendi ekibinizi kurarak geleceğin KOBİ’si olma şansına sahip olabilirsiniz.

İlk bakışta zor gibi görünen zeytin yapma işi oldukça basittir. Evde zeytin nasıl yapılır bilmiyorum diyorsanız sizin için zeytin yapımını anlatacağım.

Evde Kırma Zeytin Nasıl Yapılır?

Kırma zeytin en çabuk tatlandırma yöntemidir. Bunun için yeşil yani henüz kızarmamış zeytin temin etmelisiniz. Temin ettiğiniz zeytini, evinizde bulunan havan veya çekiç ile kırarak kavanoz yada şişelere doldurmalısınız. Daha sonra kırdığınız zeytinlerin üzerine bekletmeden su doldurmalısınız. Aksi takdirde zeytinleriniz kararabilir. Bir de zeytinleri kırma aşamasında zeytin çekirdeklerinin kırılmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun için tek vuruşta kırmanız yeterli olacaktır. Ayrıca etrafa zeytinin suyu, yağı sıçrayabileceği için önlemini almanızda fayda var. Zira zeytin lekesi kolay kolay çıkmaz.

Kırma işlemini tamamladıktan sonra zeytine eklediğiniz suyu 2 ila 3 günde bir değiştirmelisiniz. Suyunu ne kadar sık değiştirirseniz zeytinin acısı o kadar çabuk çıkacaktır ve satışa hazır hale gelecektir. Bu şekilde ortalama 8 ila 10 gün arasında kırma zeytin tatlanacaktır.

Tatlanan zeytin için son aşamada tatlandırma suyu hazırlayacaksınız. Bunun için 1 kg zeytine 4-5 yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 yemek kaşığı limon tuzu koymanız yeterli olacaktır. Bu karışımı ekleyerek erittiğiniz suyu zeytine ilave edip kapağını kapatabilirsiniz. Artık kırma zeytin satışa hazır.

evde-zeytin-yapma-isi
Evde kırma zeytin yapımı nasıl yapılır?

Evde Çizik Zeytin Nasıl Yapılır?

Çizik zeytin kırma zeytine oranla çok daha fazla dayanır ve daha iri zeytin ile yapmanız gerekmektedir. Ayrıca kırma zeytinin aksine hafif pembeleşmiş veya siyaha yakın zeytin ile de yapabilirsiniz.

Aynı şekilde zeytini bahçenizde bulunan zeytin ağacından toplayabileceğiniz gibi dilerseniz semt pazarından da temin edebilirsiniz. Temin ettiğiniz zeytinin her birinde 3 çizik olarak şekilde bıçak yardımıyla çizmelisiniz. Bu işlem size zor gelebilir, hatta satış yapacağınız ve çok fazla zeytin dileceğiniz için bu zeytin çizmek için özel üretilmiş aparatlardan edinmeniz size zaman kazandıracaktır. Bu aparatları ise semt pazarlarında zeytin satan kişilerden veya Tahtakale tarzı mağazalardan da bulabilme imkanınız var.

Zeytini çizme işlemi tamamlandıktan sonra aynen kırma zeytinde yaptığımız işlemi tekrarlıyoruz. Üzerine basacak kadar su eklemeli ve bu suyu 2-3 gün de bir değiştirmelisiniz. Ortalama 10-15 gün içerisinde zeytin tatlanacaktır. Tatlanma işleminin artından zeytin son suyunu hazırlayacaksınız. Bunun için kırma zeytinde olduğu gibi 1 kg zeytine 4-5 yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 yemek kaşığı limon tuzu koyacak ve erimesini sağlayacaksınız. Daha sonra bu karışımı zeytine ilave edeceksiniz. Tuz ve limon tuzu karışımının bulunduğu su zeytinin tamamen örtmelidir. Zira açıkta kalan zeytin kararabilir. Bu işlemden sonra zeytin satışa hazır.

NOT: Dilerseniz zeytin tatlandıktan sonra tuz ve limon tuzu karışımının yerine sadece üstünü basacak kadar zeytin yağı koyarak da zeytini saklayabilirsiniz. Bu şekilde zeytinin tadına doyum olmayacaktır.

evde-cizik-zeytin-nasil-yapilir
Evde çizik zeytin nasıl yapılır?

Evde Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Yapımı en zahmetsiz olan ve en çok dayanan zeytin türüdür. Bunun için olgunlaşmış siyah zeytin temin etmelisiniz. Temin ettiğiniz siyah zeytini pet şişe veya kavanoza koyabilirsiniz. 1 kg zeytine 100 gr kaya tuzu olacak şekilde tuzu ekleyin ve kapağını kapatın. Bu şekilde hazırladığınız zeytini 1 ay süre ile 2-3 günde bir çalkalama veya yuvarlama yöntemi ile karışmasını sağlayın. Şişeleri ne kadar sık çalkalarsanız zeytin o kadar çabuk tatlanacaktır. Bu şekilde ortalama 2-2,5 ay sürede zeytin tatlanacaktır. Daha sonra tatlanan zeytini kavanozlara paylaştırın ve üzerine basacak kadar zeytin yağı koyun. Tebrikler, artık siyah zeytininiz satışa hazır.

NOT: Zeytin yağı pahalı, zaten paraya ihtiyacım var, ben zeytinyağı kullanamam diyorsanız, zeytinyağı koymadan mevcut tuzu ile de paketleyebilirsiniz. Bu şekilde zeytin daha uzun ömürlü olacaktır.

evde-siyah-zeytin-nasil-yapilir
Evde siyah zeytin nasıl yapılır?
Eğer sizde evde ek iş olarak zeytin yapma işi yapmak istiyorsanız aşağıdaki yorum bölümüne talebinizi bırakabilirsiniz. Böylelikle evde zeytin yapma işi veren firmalar sizinle kolayca iletişim kurabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Yeni İş Fırsatı: Evde Yemek Yapma başlıklı makalemizde evde ek iş, evde yemek yapma işi ve firmalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Evde şeker yaparak para kazanmak

Ev Yapımı Şekerleme Satışı Yaparak Para Kazanmak

Evde şekerleme yapıp satarak para kazanmak, kendi işini kurmak isteyenler için harika bir ek iş …

Bir yorum

  1. Muhteşem bir yazı olmuş teşekkürler Münevver hanım. Ellerinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super