Pazar , Aralık 9 2018
SPONSORLU BAĞLANTILAR
En çok para kazandıran meslekler ve yıllık maaşları

En Yüksek Maaş Alan Meslekler Yıllık Maaşları Kaç Para?

En yüksek maaş hangi meslekte? diye merak edenler için ABD’li araştırma şirketi 2016 yılına ilişkin sonuçları paylaştı. Mesleklerin maaşları üzerine yapılan araştırmaya göre en çok para kazandıran meslekler ve yıllık maaşları da ortaya çıktı.

İşte yıllık ortalama maaşlara göre en çok para kazanılan mesleklerin listesi

VERİ BİLİMCİ

Henüz ülkemizde geçerli olmayan bu meslek başta ABD olmak üzere Avrupa’daki bazı ülkelerde yapılan işler arasında. Geleceğin mesleği olarak görülen veri bilimciliği, İstatistik, Ekonomi, Matematik ve Bilgisayar Mühendisliği alanlarında eğitim gören kişilerin kendisini geliştirerek yaptıkları bir iştir. Veri bilimciler sosyal medya, internet veya üretim sektöründe elde edilen tüm verileri analiz ederek, karlılığı, müşteri memnuniyetini ve müşteri artışını etkileyecek ipuçlarını araştırıyor. Veri bilimciler çalıştıkları kurum ve kuruluşların yönetim ile karar alma süreçlerinde de önemli rol oynamaktadırlar. Sözlü ve yazılı iletişim becerileri çok iyi olan veri bilimcilerin yıllık maaşları ise listemizin 10’uncu sırasında.  ABD’deki veri bilimciler yıllık ortalama 128 bin 240 dolar maaş alıyorlar.

PETROL MÜHENDİSİ

Ülkemizde pek rağbet görmeyen daha çok petrol üreticisi ülkelerde istihdam edilen Petrol Mühendisleri, yeni doğal gaz kaynakları bulmanın yanı sıra petrol yataklarını nasıl keşfederim ve nasıl petrol çıkarabilirim sorularına yanıt arayan kişilerdir. Türkiye’deki petrol rezervlerinin azlığı bu meslek koluna olan eğitim talebine olumsuz yönde etki etse de bu işi yapan kişilerin az olması nedeniyle hayli değerli bir meslek olarak ön plana çıkıyor. Dünya genelinde çalışan petrol mühendisleri yıllık ortalama 129 bin 999 dolar maaş alıyorlar.

ORTODONTİST

Diş ve yüz düzensizliklerinin teşhisi ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış diş hekimleridir. Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 4 ila 6 yıl süresinde bir uzmanlık ya da doktora programını tamamlayan hekimlerin yaptığı meslek dallarından olan Ortodontist’lerin aldığı yıllık ortalama maaş 131 bin 214 dolar‘dır.

DİŞ HEKİMİ

İnsan hayatında ağız ve diş sağlığı daima ön planda tutulmuştur. Bu nedenle diş hekimliği mesleğine olan ilgi de bir o kadar yüksektir. Özel hastanelerden tutunda devlet hastanelerine kadar neredeyse tüm kurumlarda diş hekimi bulunmaktadır. Türkiye’de diş doktoru diye tanımlanan diş hekimleri dünyanın bazı ülkelerinde doktor olarak tabir edilmezler. Hatta bazı ülkelerde sıradan bir hekim olarak görülür. Ancak Türkiye’de diş hekimlerinin varlığı son derece önemli olduğu gibi doktor unvanını hak eden kişilerdir. Amerika’da bir Diş Hekimi’nin yıllık ortalama kazancı ise 155 bin 267 dolar.

ÜST DÜZEY YÖNETİCİ

Özel şirketlerde genel müdür, müdür, yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak tabir edilen üst düzey yöneticiler de çok iyi kazanç elde eden meslekler arasında yer alıyor. Elbette bu konuma gelmek kolay bir şey değil. Ancak her cefanın mutlaka bir gün sefasının da olduğunu göz önüne aldığımızda üst düzey yönetici olmak için verilen her emeğin yerinde olduğunu söylemek mümkün.  Dünya genelindeki üst düzey yöneticiler yıllık ortalama 173 bin 256 dolar maaş alıyor.

DOKTOR

ABD’li araştırma şirketinin mesleklere göre yıllık maaş tutarları araştırmasında doktorlar için herhangi bir tıp alanı belirtilmemiş. Genelleme yapılarak değerlendirilen doktor maaşı veya doktor kazancı sonuçları bu mesleği yapanlara hak ettiği değerin verildiğini gösteriyor. Zira insan hayatı kurtarmak adına ve doktor olmak için görülen eğitim süresini düşündüğümüzde aldıkları her kuruşa kadar hak ettiklerini söyleyebilirim. ABD’de yıllık ortalama doktor maaşı 199 bin 155 dolar olduğu açıklandı.

HALKLA İLİŞKİLER YÖNETİCİSİ

Kamu ve özel sektör kuruluşlarının tanıtım faaliyetlerinin planlanmasından organize edilmesine kadar hemen herşeyi üstlenen kişilerdir. Temel görevi ise hedef kitleye, şirket politikaları doğrultusunda ulaşmaktır. Türkiye’de bu işi yapanlar genel olarak PR Ajansı olarak tanımlanır. Bu ajanslar basında çıkan çalıştıkları şirketle ilgili haberleri takip edip raporlama yaptıkları gibi medya organları ile daima iyi ilişkiler kurarlar. ABD’li Halkla İlişkiler Yöneticisi yıllık ortalama 201 bin 250 dolar maaş alıyor.

GENERAL

Bir ülkenin askeri gücünün komutasını sağlayan en üst askeri rütbedir. Şu an Türk Silahlı Kuvvetleri’ne komuta eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da General mesleği yapmaktadır. Akar’ın aldığı yıllık maaşı bilmiyorum ama dünya genelindeki generaller yıllık 205 bin 144 dolar maaş alıyor.

PSİKİYATRİST

Mesleklere göre maaş miktarları araştırmasında en çok dikkat çeken tıp alanında alınan maaşların daha yüksek olduğu. Bunlardan birisi de Psikiyatrist. Çoğu kişinin kendisine özel klinik açarak hizmet verdiği Psikiyatristler, Avrupa ülkeleri ile ABD’de hastanelerin bünyesinde çalışıyor. Yıllık ortalama Psikiyatrist ücreti ise 207 bin 153 dolar.

CERRAH

Sağlık sektörünün en önemli mesleklerinden Cerrahlık ‘ben büyüyünce doktor olacağım’ diyen ve bu amacına ulaşan kişilerin hayalini kurdukları bir tıp alanı. İnsan sağlığı için gerekli olan ameliyatları cerrahlar yapıyor. Bu nedenle de aldığı ücret, girdikleri risk karşısında yeterli seviyelerde görülüyor. Elbette sağlık parayla karşılaştırılacak bir olgu değil ancak hiç kimse parasız da iş yapmıyor. Dünya genelindeki cerrahların aldıkları yıllık ortalama ücret ise 357 bin 192 dolar seviyelerinde. Yani bir cerrah yıllık 1 milyon Türk Lirası’ndan fazla para kazanıyor.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nasıl Alabilirim? (50 Bin TL Destek) başlıklı makalemizde başvuru, girişimcilik destek programı ve kosgeb hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Acil Para Kazanma Yolları Bu Ürünleri Satın Kazanın!

Acil para kazanmak için ne yapmalıyım? diye kara kara düşünmeyi bırakın. Biraz ekstra kazanç sağlamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super