Pazar , Aralık 16 2018
SPONSORLU BAĞLANTILAR
Su Parkı Açmak Aquapark İşletmeciliği Yaparak Para Kazanmak

Aquapark İşletmeciliği Yaparak Para Kazanmak

Yaz ayları özellikle tatilciler için çok önemlidir. Deniz sezonunun açıldığı bu günler iş stresinden kurtulmak ya da kafasını dinlemek için kendisini bir yerlere atmak isteyenler için harika bir kaçamak fırsatıdır. Diğer yandan 5 yıldızlı otellerden pansiyonlara, Beach Club işletmelerinden Aquapark’lara kadar tatil hizmeti veren tüm işletmeler de yaz aylarının sunduğu fırsatlardan faydalanabiliyor. İşte tam da bu noktada yeni bir iş fikri devreye giriyor. Su parkı açmak!

Aquapark (Su parkı) İşletmeciliği günümüzde en çok araştırılan iş fikirleri arasında yer alıyor. Deniz kıyısına gitmeye imkanı olmayan veya bunun için zaman ayıramayan insanlar yaz ayları geldiğinde daha çok Aquapark yani günü birlik havuz aktivitelerine katılmayı tercih ediyor. Aquapark İşletmeleri diğer tatil hizmetleri sunan firmalara göre daha az para kazansa da bazı işletmelerin adeta para bastığını söyleyebiliriz.

Su parkı açmak hem eğlencelidir hem de bir o kadar karlı bir iş fırsatıdır. Kaliteli hizmet verilmesi ve işlerin yolunda gitmesi için gerekli olan tek şart ise ciddi bir araştırma ve planlı bir çalışma yapmaktır. Peki Aquapark İşletmeciliği yapmak için neler gerekli? Aquapark İşletmeciliği ne kadar para kazandırıyor? Şimdi bu sorulara yanıt vermeye çalışalım.

Su parkı açarak para kazanma iş fırsatı ciddi bir araştırma ve yüklü bir yatırım gerektirmektedir.

Aquapark (Su parkı) Nasıl Açılır?

1- Öncelikle bulunduğunuz yerde Aquapark açmanın getirisi olup olmayacağını tespit etmeniz gerekir. Bunun için bir işletme danışmanından yardım alabilirsiniz. Alanında uzman bir danışman bulduğunuzda size su parkı açtıktan sonraki bir kaç yıl içerisinde yapacağınız masrafların ve potansiyel müşteri dönüşlerinin hesabını yaparak sizinle paylaşacaktır.

2- Bilindiği üzere su parklarında insanların eğlenmesi için büyük oyuncaklar yer almaktadır. Bu oyuncakları yerleştirme için de büyük bir alan seçmeniz gerekir. İnsanların işletmenize eğlenmek için geldiğini unutmayın. Bu nedenle büyük ölçekli eğlence alanları dizayn etmelisiniz. Eğlence aktiviteleri için yeterli alanınız olduğundan emin olun. Çalıştığınız işletme danışma Aquapark kurulacak alanın büyüklüğü konusunda size fikir verecektir.

3- Müşterilerinize eğlence noktasında farklı hizmetler vermelisiniz. Eğlence programınız ne kadar geniş olursa o kadar fazla müşteri çekebilirsiniz. Çocuklar, ebeveynler, yaşlılar ve hatta engelliler için birbirinden farklı seçenekler sunabilirsiniz.

4- Su parkında verilecek olan hizmetler de çok önemlidir. Örneğin firmaların kurumsal etkinliklerini organize etmek için farklı seçenekler sunabilir, doğum günü partileri için havuz başı eğlence organizasyonu yapabilirsiniz. Bunun yanında gelen müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için restoran, mağaza veya hediyelik eşya dükkanı hizmetleri de verebilirsiniz.

5- Su parkındaki oyuncakların yerleşimi iyi planlanmalıdır. Bunun için bir danışmandan ya da mimardan yardım alabilirsiniz. Müşterilerin sıcak yaz günlerinde serinlemeye ihtiyaçları olduğunu düşünerek, serinleme alanları kurabilirsiniz. Ayrıca Aquapark’ın kalabalık noktalarına tuvalet ve duş kabinleri yerleştirmeyi de ihmal etmeyin.

6- Olası kazalara karşı hem işletmenizi hem de gelen müşterileriniz için sigorta yaptırın. Bu yatırımınızın korunmasını sağlayacağı gibi müşterilerin işletmenize olan güvenini de arttıracaktır. Kanunlara göre bazı alanların sigorta kapsamına alınması şarttır.

7- Nitelikli personel çalıştırın. Su parkı görevlilerinden en önemlisi cankurtarandır. Eğitimli, sertifikalı ve tecrübeli kişileri cankurtaran olarak görevlendirebilirsiniz. Ayrıca çalışanları nitelikli, güleryüzlü ve insanlara saygılı kişiler arasından seçin. Unutmayın! İşletmenize çocuklu aileler de gelecek.

Aquapark açma maliyeti, gelir ve gider hesaplamasının çok iyi yapılması gerekmektedir.

Aquapark açmanın maliyeti nedir?

Aquapark açmak gibi bir niyetiniz varsa öncelikle titiz bir araştırma yapıp maliyetlerinizi iyi hesaplamanız gerekir. Su parkını kendi sermayeniz ile mi açacaksınız yoksa bir yatırımcıdan yardım mı alacaksınız? Su parkı açık alanda mı olacak kapalı alanda mı? Bağımsız bir işletme mi açacaksınız yoksa Franchise veren şirketler ile mi çalışacaksınız? Tüm bu sorulara başlangıçta yanıt vermeniz gerekiyor.

Finansman seçeneklerine karar verin!

Su parkı ciddi yatırım isteyen bir iş fırsatıdır. Bu nedenle finansman seçeneklerini belirlemeniz gerekiyor. Bu seçenekler arasında bankalar, yatırımcılar, zengin kişiler ve ayrıca KOSGEB destekleri ya da devletin verdiği kredi ile teşvikler de yer almaktadır. Finansman desteği alacağınız kişi ya da kurumlar sizden genellikle teminat, belirli miktarda sermaye, nakit akışı garantisi ve diğer finansal öngörüleri görmek isteyeceklerdir.

Özelliklere uygun finansal seçeneklere karar verin!

Eğer bu işe yatırım yapacak kadar varlıklı birisi değilseniz başlangıçta belirleyeceğiniz finansman seçenekleri maliyetlerinizi ciddi derecede etkileyecektir. Almak istediğiniz miktarda kredi çıkmazsa finansal seçeneklerinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekecek. Örneğin; 2 su kaydırağı yerine 1, botanik bahçesi yerine daha az maliyetli bir bahçe tasarımı yaparak maliyetleri düşürmeye gerek olabilir.

Ana maliyetleri hesaplayın!

Su parkı kurmak için yapacağınız devasa yatırımın çöpe gitmesini istemezsiniz. Bu nedenle ana maliyetleri çok iyi hesaplamanız ve buna göre paranızı değerlendirmeniz gerekir. Arsa alımı, enerji faturaları, eğlence oyuncakları, aktivite masrafları, sigorta primleri ve personel maaşları gibi masrafları karşılamak için belirli bir sermayeyi kenarda tutun. Arsa alımı ile oyuncak alımı tek seferlik masraflardır. Ancak enerji faturası, sigorta ve personel maaşları ise sürekli masraflarınız olacaktır.

Gelir ve gider analizi yapın!

İşletmenize ilişkin fizibilite çalışmalarını aksatmayın. Bu gelir ve giderlerin yanı sıra sektördeki trendleri ön görmenize yardımcı olacaktır. Bankalar ve yatırımcılar genel olarak işletmelerin başlangıç aşamasında yaptıkları fizibilite çalışmaları ile iş planlarını görmek isterler.

Aquapark işletmeciliği yaparak para kazanma fırsatı

AQUAPARK İŞLETMECİLİĞİ NE KADAR PARA KAZANDIRIR?

Aslında su parkı işletmeciliği yaparak ne kadar para kazanılacağı o işletmenin yerine, verdiği hizmetlerin kalitesine ve müşteri potansiyeline göre değişmektedir. Örneğin İzmir Gümüldür’de bulunan bir su parkı müşterilerine tam gün açık büfe, ücretsiz aktiviteler ve eğlenceler sunma karşılığında kişi başına 75 TL ücret alıyor. Günde 300 kişinin geldiği düşünülürse bu işletmenin 1 günde 22 bin 500 TL’yi kasasına koymaktadır. 30 günde aynı şekilde para kazandığını düşünürsek kazanılan paranın ne kadar büyük olduğunu anlayabiliriz.

Bunun yanında Denizli Pamukkale’deki bir Aquapark’ın giriş ücreti 30 TL. Bunun içerisinde sadece havuz ve oyuncakların kullanımı var. Yani müşteriler ihtiyaçlarını ekstra para ödemesi yaparak karşılıyor. İzmir’deki işletme ile kıyaslandığında Pamukkale’deki işletmenin daha az para kazandığını söyleyebiliriz. Bu sadece bir kıyas.

Belki de açacağınız işletme hayatınızın en karlı yatırımı olacak ve size yüz binlerce lira para kazanma fırsatı sunacak. Kim bilebilir ki?

Bir önceki yazımız olan Acil Para Kazanmak için Ne Yapmak Lazım? başlıklı makalemizde acil para kazanma yolları ve ek iş fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır, Ne Kadar Para Kazanılır?

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ile Para Kazanmak Çok Kolay

Evde ek iş yaparak para kazanmak isteyenler için yeni bir iş fırsatı daha doğdu. Evde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super